VIKMB42 Nástroje a metody datové analytiky – shrnutí


Úkoly a blogposty o nich mám už (snad) úspěšně za sebou, ale ještě pociťuju potřebu nějakého shrnutí a feedbacku.

Celkově to byl rozhodně jeden z nejlepších předmětů, které mě na KISKu potkaly. A také předmět, ve kterém jsem se toho za magisterské studium naučila možná nejvíc. Oproti drtivé většině jiných volitelných předmětů to nebylo o tom, že si budeme povídat, jaké věci jsou skvělé a co funguje, ale o tom, že se to naučíme. To je za mě ohromné plus.

Bohužel, někdy v polovině nabouralo učení se novým věcem několik přednášek odborníků z praxe, které za mě nakonec byly asi nejslabším prvkem předmětu. Jeden, maximálně dva odborníci rozložení někam do průběhu kurzu by byli ok, nějaký ten motivační speak o tom, jak jsou data magická a co všechno se s nimi dá dělat, to je fajn. Ale několikrát? Už ne, prosím. Z přednášky Vojty Ročka jsem si odnesla asi jen to, že pije kotel zeleného čaje když přijde do práce a kouká z okna, a vstává fakt brzo, aby se popral s e-maily a pak měl klid. Jako pěkný, ale… Zbytečný. Z přednášky pána co nám ukazoval GoodData a jejich magii nevím vůbec nic, a tím myslím vůbec. Protože koukat hodinu a půl do útrob systému co je boží samo o sobě nic nepřinese.

Rozhodně nejlepší byly hodiny, kde jsme zkoušeli různé věci s různými nástroji. Statistická analýza knihy byla boží. XPATHy mě úplně neoslnily a asi je nevyužiju, ale přijde mi fajn o nich vědět a aspoň si na to sáhnout. „Lapač tweetů“ je super a používat ho pravděpodobně budu, protože automatický sběr natweetovaného do Google docs může být k nezaplacení. Fusion tables se k práci s tweety moc nehodily, takže v úkolu je zahrnuté nemám, nicméně párkrát už jsem se s nimi setkala a stejně jako Open Refine a nakonec možná i Rko je použiju pro diplomku. Snaha naučit nás regulární výrazy se u mě bohužel trochu minula účinkem, nicméně chápu, k čemu je to dobré a ve chvíli, kdy mi to bude užitečné budu vědět, že si chci vygooglovat jak zapsat to, co potřebuju. S Import.io mám taky ještě nějaké plány, a co se týče GoodData, tak to, že jsem je už někdy viděla sice asi momentálně nevyužiju, ale pokud bych se s nimi měla ještě někdy setkat, tak o to určitě stát budu.

Takže, celkově – byl to fakt super předmět a těší mě, že jsem si ho zapsala. :-)Share
Tags
Written by Xsi


Leave a Comment