První kroky s R


Odhodlala jsem se učinit pár prvních krůčků s Rkem.

Zezačátku to moc bolelo. Nedařilo se mi vymyslet jaká smysluplná data jím prohnat. Pak jak je tam dostat, protože pořád něco. Pak jsem zjistila, kde je chyba (Excel je zlo, které ukládá csv oddělené napůl čárkami a napůl tečkami, fascinace). Mezitím jsem projela spousty tutoriálů a vztekala se a vztekala. A když jsem vyřešila to zlo s tečkami, začalo mě to bavit.

Udělala jsem si analýzu statistik o příspěvcích jedné z FB stránek, kterou spravuju. Ne úplně chytře to byla data za půl roku, takže vypovídací hodnota by se v tom těžko hledala, nicméně pracovalo se s nimi dobře. Zvolila jsem dataset s 370 záznamy, které obsahovaly reach (kolika lidem se post zobrazil), impressions (FB to vysvětluje pěkně, chápu to jako kolikrát se onen obsah, tedy post, někde někdy někomu zobrazil) a negative feedback (skrytí postu, unlike).

Vyzkoušela jsem si na tom průměry, mediány a různé fascinující grafy porovnávající různé věci. Přidala bych obrázky, ale můj WordPress stále stávkuje a už se odmítá i aktualizovat (což hodlám řešit po zkouškovém), takže zkrátka bylo to krásné. Jeden screenshot je tu.

Dovedu si představit, že s trochou praxe bych Rko pro práci s daty z Facebook Insights reálně používala, protože je mi vlastně docela sympatické. Víc, než nástroje typu „tady něco naklikej a támhle něco naklikej a něco z toho vypadne, raduj se“. A stejně jako třeba Fusion Tables nebo Open Refine ho velice pravděpodobně použiju na data k diplomce (o tom zas třeba jindy). Jupí!Share
Tags
Written by Xsi


Leave a Comment