GoodData, Mixed feelings


GoodData se za tento semestr stala skoro mytickým dobrem. Na Dataconf bylo těžké nenarazit na ně na každém kroku, na přednáškách jsme o nich slyšeli tolik že by člověk nabyl dojmu, že dovedou spasit lidstvo a vyřešit člověku všechny problémy (nebo ho alespoň učinit pohádkově bohatým).

K úkolu projít si je jsem následkem toho přistupovala s určitým despektem (všechno co je tak strašně dobré a přechválené musí skrývat nějakou zradu, pro příklad bych nemusela chodit úplně daleko). Začátek byl… O klikání. Nainstalovat tohle, přihlásit se tamhle. A pak jen klikat. Podle strašně dlouhého manuálu. Trochu nesmyslně se překlikávat z aplikace CloudConnect do webového rozhraní a zpátky. A klikat. Klikat. Klikat. Zabralo mi to půl odpoledne, protože klikat jak svičená opička podle manuálu je prostě pruda. A klikat. Vyplnit tadyto, vyplnit tamto. Klikat. Občas jsem se dopustila rebelství a pojmenovala proměnné a měřené faktory jinak než říkal manuál. Klikat.

Nechci říkat, že to byl opruz. Kdybych s tím pracovala někde ve firmě, byla by to magie a skvělá úžasná věc, co by mě moc bavila. Ale tutoriál s nějakými cizími testovacími daty který má za úkol hlavně ukázat, že je to moc pěkné, aniž by k tomu člověk nějak zvlášť přičichl… Není to ono. Říkala jsem si, co kdybych použila nějaká jiná Twitterová data než ta předdefinovaná. Ale vyběhl na mě manuál jak na to, který měl asi 400 stran. To ne. Vlastně těžko říct, jestli by testovací verze vůbec dovolila nějaké vlastní operace. Nicméně by to bylo tak na dva dny.

Jako studenta co si to „prohlédl“, vlastně doslova, protože nároky na vlastní mentální kapacitu to nemělo, mě to neoslovilo. Přišlo mi to fascinující jako nástroj, který zjevně v praxi funguje, a pracovat s ním musí být fajn (když se do toho člověk trochu dostane). Říkala jsem si, že bych tomu přeci jen dala šanci pro nějaká vlastní data (dashboard může být docela sexy). Ale pak jsem si uvědomila, že mi to za to nestojí, protože to, co z dat třeba z Twitteru potřebuju umí stokrát jednodušeji spousta jiných aplikací. Takže nic. Ono je to pěkné, ale momentálně ne pro mě.Share
Tags
Written by Xsi


Leave a Comment